TMR vybuduje v Poľsku najväčšiu horskú dráhu v strednej a východnej Európe

10. januára 2017
TMR vybuduje v Poľsku najväčšiu horskú dráhu v strednej a východnej Európe
TMR vybuduje v Poľsku najväčšiu horskú dráhu v strednej a východnej Európe

CHORZÓW (10. január 2017) – Spoločnosť Tatry mounatin resorts, a.s. (TMR) stavia v poľskom Sliezskom zábavnom parku (Śląskie Wesołe Miasteczko) pri meste Chorzów 40 metrov vysokú horskú dráhu s názvom Lech Coaster a modernizuje park s novými tématickými zónami. Spoločnosť TMR od začiatku prevádzky (máj 2015) do leta 2017 preinvestuje v Sliezskom zábavnom parku 26 miliónov eur.

Spoločnosť TMR už od roku 2013 aktívne upriamovala svoju strategickú pozornosť na susedné Poľsko. Jej víziou je podobne ako na Slovensku, vytvoriť aj v Poľsku „Novú éru Szczyrku a Wesołeho Miasteczka“ a rozvíjať horské strediská a zábavné parky prostredníctvom významných investícii do infraštruktúry a vybavenia. Po ukončení letnej sezóny od začiatku októbra minulého roka, prechádza park o rozlohe 26 ha výraznou modernizáciou.

V Sliezskom zábavnom parku sa stavajú nové vstupné brány a budovy s pokladňami, obchodmi, vymieňajú sa povrchy pešej zóny, vzniká infocentrum, reštaurácia s kaviarňou, tematizujú sa súčasné atrakcie, vysadila sa nová vegetácia a predovšetkým napreduje výstavba inovatívneho prírastku – Lech Coaster, najväčšej a najdlhšej horskej dráhy v tejto časti Európy. „V TMR sa pri každej jednej investícii zameriavame na najvyššiu kvalitu a bezpečnosť, preto chceme ponúknuť svojim zákazníkom tie najlepšie atrakcie, ktoré sú momentálne na trhu. Vo Wesołem Miasteczku staviame najväčšiu horskú dráhu s pomocou renomovanej holandskej spoločnosti Vekoma. Nová dráha je postavená na brehu jazera nachádzajúceho sa uprostred zábavného parku. Výnimočná história a parametre sú vlastnosti, ktorými sa líšime od konkurencie. 40 metrov vysoká horská dráha dosahuje výšku tamojšej najvyššej atrakcie – tzv. ruského diablovho kolesa, ktoré už dnes ponúka hosťom nádherný výhľad na celý zábavný park a jeho okolie. Okrem toho, že Lech Coaster bude najvyššou atrakciou, bude mať aj najdlhšiu trať, takmer 1 kilometer. Na štyroch inverzných zakryveniach môžete nabrať rýchlosť až 95km/h. Lech sa môže smelo porovnávať s najväčšími a najlepšími horskými dráhami na svete – akými sú Formula Rossa v Dubaji, ktorá dosahuje výšku 50 metrov, Steel Dragon v Japonsku alebo Tower of Terror v Dreamworlde v Austrálii. Poľský Lech bude mať dokonca lepší výkon ako známa dráha Smiler v Alton Tower Resort vo Veľkej Británii, bude dvojnásobne vyšší a o 10 km/h rýchlejší. S touto horskou dráhou sa dostávame nielen do európskej, ale aj do svetovej extratriedy. Veríme, že Lech prinesie pre fanúšikov kolotočov a horských dráh množstvo zábavy. Počas letnej sezóny otvorí park aj dve nové zóny a sprístupní v novej podobe viac ako 60% atrakcií. Rok 2017 je len začiatkom zmien v našich poľských strediskách, do roku 2019 budú reprezentovať služby svetovej úrovne,” uviedol Bohuš Hlavatý, CEO TMR.

Lech ako symbol Poľska

Téma horskej dráhy zavedie návštevníkov do historickej doby prvých poľských panovníkov a rozpovie im legendu o kniežati Lechovi, legendárnom zakladateľovi Poľska. Ten si pri putovaní poľskou krajinou všimol veľké hniezdo bieleho orla s dvoma mláďatami, ktoré si
vzal ako znamenie, že na tomto mieste má vybudovať svoju pevnosť „hniezdo” – dnešné Poľsko. Aby sa návštevníci mohli priamo presunúť do čias Lecha, okolo horskej dráhy bude vytvorená historická dedina s rôznymi zónami. Vynovený zábavný park zahŕňa 6 zón: Magical Village, Valley of Dreams, Magical Forest, Magical Mountains, Adventure Valley, Magical Lake. Sezóna v Sliezskom zábavnom parku začína 29. apríla 2017 a otvorenie horskej dráhy Lech Coaster je naplánované na 1. júla 2017. Bližšie informácie aj na www.wesole-miasteczko.pl

Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) je najväčším a najstarším parkom (1959) v Poľsku, nachádzajúci sa v hornosliezskej priemyselnej aglomerácii s unikátnou „oázou zelene“ Sliezskeho parku. Najväčšou atrakciou lunaparku sú lietadlá zavesené na 45 m vysokej veži. Od roku 1985 je v prevádzke tzv. ruské koleso, z ktorého je výhľad na celé Sliezsko. V roku 2007 pribudla parku 21 metrová horská dráha, v areáli je 50 atrakcií. Park ročne navštívi priemerne 200 tis. návštevníkov. TMR vlastní 75% podiel na parku a prevádzkuje ho od mája 2015. TMR sa zaviazalo investovať do modernizácie parku 120 mil. PLN (30 mil. EUR) v priebehu piatich rokov.


__________________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horský hotel Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (SON) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2015 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 206 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.