Záujem o akcie TMR neklesá. Naopak, výrazne rastie

29. októbra 2013
Záujem o akcie TMR neklesá. Naopak, výrazne rastie
Záujem o akcie TMR neklesá. Naopak, výrazne rastie

DEMÄNOVSKÁ DOLINA (29. október 2013) – Záujem o akcie Spoločnosti Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) aj ich trhové ohodnotenie prudko rastie. Trhová cena akcií očistená o rozdiel zo zníženia základného imania stúpol za necelé 4 mesiace o takmer 12%.

,,Zvýšený záujem o akcie TMR pripisujeme predovšetkým blížiacej sa zimnej sezóne, v ktorej môžu akcionári TMR najlepšie využiť benefity akcionárskeho klubu – predovšetkým skipasy, vstupy do akvaparku Tatralandia, ale aj širokú ponuku zvýhodnení do wellness&Spa v hotelových rezortoch TMR, či iných doplnkových služieb. Ak vezmeme pre základ porovnania augustovú cenu akcie TMR, očistenú o rozdiel zo zníženia základného imania, nárast je naozaj značný,“ vysvetlil Bohuš Hlavatý, predseda predstavenstva TMR.

Dňa 22. augusta 2013 valné zhromaždenie TMR rozhodlo o znížení základného imania Spoločnosti a vyplatení 174,4 milióna EUR akcionárom, čo predstavuje 26 EUR na akciu. Dôležitým dátumom pre vyplatenie akcionárov zo zníženia základného imania bol 17. október 2013. Z vývoja cien akcií na trhu je vidno, že k tomuto dátumu ,,spadla“ cena akcie TMR len na spomínaných 26 EUR. A aj to nie celých. Keď 17.10. sa akcie TMR predávali ešte za 46,7 EUR, prvé obchody po tomto dátume sa realizovali v stredu 23.10., kedy obchodovanie končilo na kurze 21,95 EUR za akciu.

Je teda evidentné, že ide len o technické zníženia ceny vyplývajúce z vyplatenia rozdielu zo zníženia základného imania a nie pokles záujmu investorov, ako mylne uviedli médiá.

Práve naopak. Ako je z vývoja cien akcií TMR na trhu zrejmé, záujem o ne s blížiacou sa zimnou sezónou rastie. Akcie TMR sa dnes na Burze cenných papierov v Bratislave obchodujú za takmer 22 EUR. To je o vyše 2 eurá viac, než bola cena TMR (očistená o rozdiel zo zníženia základného imania) k dátumu, keď vedenie Spoločnosti zverejnilo zámer znížiť základné imanie Spoločnosti. Za necelé 4 mesiace to teda predstavuje nárast trhového ohodnotenia o 11,9 %. V termíne pred rozhodným dňom pre uplatnenie benefitov bol o akcie dokonca taký záujem, že sa týždenne zobchodovali desiatky tisíc akcií.

Podobný vývoj zaznamenali akcie Spoločnosti TMR aj na ďalších trhoch – kde sa s nimi obchoduje – v Prahe a vo Varšave. Na oboch zahraničných burzách za obdobie od zverejnenia návrhu na zníženie základného imania, cena akcií vzrástla o 2 resp. 20%.

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý sám alebo prostredníctvom dcérskych spoločností vlastní a prevádzkuje atraktívne lyžiarske strediská a hotely v oblasti Nízkych a Vysokých Tatier. Patria sem strediská Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Tri studničky, Chalets Záhradky De Luxe a hotel Srdiečko, vo Vysokých Tatrách spoločnosť TMR vlastní a prevádzkuje strediská Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež spoluprevádzkuje stredisko Štrbské Pleso a od zimnej sezóny 2012/2013 si prenajíma v spolupráci so spoločnosťou SMMR, a.s. aj horské stredisko Špindlerov Mlyn v ČR. TMR je zároveň vlastníkom Tatralandie. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj zábavu vo Fun Parku, relax v špeciálnej tropickej hale s morskou vodou, ako aj ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. TMR tiež vlastní hotely a prenajíma hotely Kosodrevina, Liptov a Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2012 sa preinvestovalo do uvedených stredísk vyše 144 mil. €, tieto investície prispievajú k zvýšeniu štandardu a návštevnosti Tatier. Akcie TMR sú od roku 2012 obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.