Neuveriteľné príbehy zamestnancov Grandhotela Starý Smokovec

Neuveriteľné príbehy zamestnancov Grandhotela Starý Smokovec
Neuveriteľné príbehy zamestnancov Grandhotela Starý Smokovec

VYSOKÉ TATRY (24.4.2024) Netradičnú poctu zamestnancom sa rozhodli venovať v Grandhoteli Starý Smokovec. Prvý veľký tatranský hotel, ktorý otvoril svoje brány už v roku 1904, zriadil zamestnancom samostatnú galériu, v ktorej pribudli tri prvé príbehy.

Grandhotel v Starom Smokovci navštívili mnohé významné osobnosti – saský korunný princ Fridrich August, československý prezident Eduard Beneš, britský premiér Harold Wilson, kubánsky prezident Fidel Castro a mnoho ďalších.  „Oveľa menej sa vie o ľuďoch, ktorí sa o hostí v tomto legendárnom hoteli starali. A práve preto sme rozhodli vytvoriť v hoteli samostatnú galériu, v ktorej ich chceme predstaviť. Ich osobné príbehy sú často neuveriteľným príkladom vernosti, loajality a služby cestovnému ruchu vo Vysokých Tatrách a tomuto hotelu zvlášť. A práve preto by sme im chceli ešte takto poďakovať,“ informoval riaditeľ hotela Matej Fujka.  Galériu otvorili inštalovaním prvých 3 portrétov.

Anna Wielandová – Z kaštieľa na recepciu

Anna Wielandová vyrastala ako baronesa v obci Vlková pod Vysokými Tatrami. Z jej rodu pochádzali aj ďalšie zaujímavé osobnosti – Barbora von Wieland známa ako láska spisovateľa Janka Chalúpku alebo poľný maršal, poručík Juraj Wieland, ktorý bojoval aj proti Napoleonovi. Anna Wielandová pracovala až na malú výnimku celý profesionálny život vo Vysokých Tatrách.  V Grandhoteli Starý Smokovec pracovala viac ako 30 rokov, počas ktorých prešla viacerými pracovnými pozíciami – v učtárni, na recepcii a napokon ako vedúca recepcie. Práve práca na recepcii napĺňala pani Wielandovú najviac – jej obrovskou prednosťou bola výborná znalosť a schopnosť komunikovať v 5 rôznych svetových jazykoch. V Grandhoteli Starý Smokovec pracovala až do 60-tky. Vďaka svojmu profesionálnemu prístupu a znalostiam bola pre mnohých zahraničných klientov prvým symbolom kvality služieb hotela i celého regiónu. 

Anna Wielandová

Adriána Koršalová – Neuveriteľný príbeh vernosti Grandhotelu

Rodená Tatranka zo Starého Smokovca vstúpila do Grandhotela po prvýkrát už ako škôlkarka na mikulášskej oslave. Po maturitných skúškach na gymnáziu v Poprade (1984) nastúpila do Grandhotela ako recepčná a zároveň začala navštevovať nadstavbové štúdium na Hotelovej akadémii v Kežmarku, neskôr na hotelovej škole Tourismusschule Bischofshofen v Rakúsku. Po návrate sa stala vedúcou recepcie a neskôr pokračovala ako prevádzkarka v hoteli na úseku ubytovania a na úseku F&B. Ako rodená Tatranka od malička lyžovala a preto pravidelne reprezentovala hotel aj na tradičných lyžiarskych pretekoch zamestnancov  cestovného ruchu Grand Prix v maskách z Hrebienka do Starého Smokovca. Anna momentálne pracuje ako referent administratívy a v roku 2024 to bude 40 rokov, čo pracuje v Grandhoteli.

Josef Pollak (1900-1986) – Nemanželský syn cisára recepčným v Grandhoteli Starý Smokovec

Recepčný s výbornou pamäťou, vďaka ktorej dokázal roky vítať hotelových hostí ich menom. Ovládal 5 svetových jazykov a mal veľký zmysel pre humor, tak ako ho opísal v románe Úsmevy z pekla jeho vnuk Stanislav Háber. Vďaka smiechu prežil strastiplný osud nemanželského syna cisára Františka Josefa I. a českej prostitútky. Bojoval v 1. svetovej vojne, v 2. svetovej vojne bol mučený, aby ho po roku 1948 prenasledovali aj komunisti. Legenda, ktorú si vďaka jeho charakteru a službe zapamätali vtedajší hostia nielen z Čiech, Slovenska, ale aj z Maďarska, Ruska, Nemecka či Rakúska. V Grandhoteli v Starom Smokovci pracoval Josef Pollak ako recepčný v rokoch 1962-1980.

Spolu s odhalením pamätných tabuliek boli prvým trom zamestnancom udelené aj symbolické ďakovné plakety, ktoré si prevzali Adriána Koršalová osobne, vnuk Josefa Pollaka Stanislav Háber. Anne Wielandovej bola plaketa odovzdaná dodatočne.  Pamätné portréty zamestnancov, ktorí tvorili a tvoria neoddeliteľnú súčasť atmosféry jedinečného tatranského hotela, nájdu návštevníci pred vstupom do sály Hoepfner. Fotografie a ich príbehy sa tak nachádzajú neďaleko galérie ďalších populárnych hostí hotela ako aj osobností, ktoré majú v hoteli dedikované apartmány – kráľ komikov Vlasta Burian, olympijskí víťazi Emil a Dana Zátopkovci, herci Emília Vášáryová a Miroslav Donutil, speváčka Lucie Bílá či spisovateľ Daniel Hevier.