Nová lanovka v Jasnej sa pripravuje na prvé testy!

Nová lanovka v Jasnej sa pripravuje na prvé testy!
Nová lanovka v Jasnej sa pripravuje na prvé testy!

JASNÁ (13. 9. 2022) Na trase novej lanovky v lyžiarskom stredisku Jasná sa objavila prvá z 25 kabín. Moderné dopravné zariadenie spájajúce Bielu púť s Priehybou bude otvorené už na začiatku zimy.

Investícia vo výške 17 mil. eur ide do finále. Necelé tri mesiace pred začiatkom zimnej sezóny sa výstavba novej kabínovej lanovky posunula o ďalší významný krok vpred. Na lano bola inštalovaná prvá z kabín, ktorá pomôže s nastavovaním celej technológie.

Pripravená kabína pomôže nastaviť prípojné miesta v staniciach. Zároveň sa nastavia vodiace oblúky v jednotlivých staniciach. Čaká nás ešte inštalácia kabeláže a rozvádzačov do dolnej stanice. Medzičasom sa naložia ďalšie kabíny, ktoré budeme parkovať na parkovacej koľaji, prídu inžinieri, ktorí natiahnu softvér a začnú funkčné skúšky technológie. Z našej strany budú končiť brzdovými skúškami s kompletnou záťažou v kabínach. Až potom dáme odovzdávací protokol a odovzdáme lanovku stredisku,“ informoval Tomáš Fried zo spoločnosti Doppelmayr Slovensko.

Prvá kabína na trase je už naozaj vážny signál toho, že ideme do finále. Tešíme sa z toho, a tak ako dodávateľská firma s lanovkou, tak aj my sa naplno venujeme otvoreniu zimnej sezóny 2022/23, ktoré by malo zodpovedať veľkosti a dôležitosti tejto investície,“ informoval Jiří Trumpeš, riaditeľ strediska Jasná.

Kabíny pre lanovku dodáva švajčiarska firma CWA a majú názov Jasná. Ide o 15 miestne kabíny, ktoré vznikli na objednávku pre spoločnosť TMR.

Výstavba dlhopripravovanej novej lanovky v Jasnej odštartovala v minulom roku a prvých cestujúcich prevezie už v zime 2022/23. Lanovka pomôže odstrániť najväčší problém v doprave lyžiarov a turistov na Priehybu z Bielej púte – komplikovaný a zdĺhavý prestup z jestvujúcej štvorsedačky na výťah Twinliner, pri ktorom sa pravidelne tvoria zápchy a nadmerné čakacie doby. Lanovka bude zároveň hlavnou prepravnou líniou pre zásobovanie reštaurácií, vďaka čomu sa výrazne obmedzí pohyb ratrakov a zníži uhlíková stopa. Zároveň pôjde o bezbariérové riešenie dopravy, čo uľahčí dostupnosť aj pre rodiny s detskými kočiarmi či osoby so zníženou mobilitou. V objekte údolnej stanice lanovky bude okrem samotnej technológie a nevyhnutného zázemia zachovaných aj 65 parkovacích miest pôvodného parkoviska, na ktorom objekt vyrastie.

Zimnú sezónu 22/23 chcú v Jasnej v prípade priaznivých podmienok otvoriť už počas prvého decembrového víkendu. Do konca septembra si môžu fanúšikovia lyžovania zakúpiť v predpredaji na gopass.travel sezónny skipas Šikovná sezónka PREMIUM 2022/23, ktorý je v limitovanom počte dostupný za aktuálne najvýhodnejšiu cenu. Sezónka platí okrem slovenských stredísk Jasná (Chopok) a Vysoké Tatry aj v strediskách Szczyrk (PL), Špindlerův Mlýn, Ještěd (CZ), Mӧlltaler Gletscher, Ankogel, Innsbruck Muttereralm (AT).  

Fakty o novej lanovke:

17 mil.  Eur – výška investície
2800 os/hod – prepravná kapacita 15KLD Biela púť- Priehyba
930 m –  dĺžka lanovky Biela púť – Priehyba

foto: Marcel Korčuška