TMR hodnotí zimnú sezónu

23. apríla 2015
TMR hodnotí zimnú sezónu
TMR hodnotí zimnú sezónu

DEMÄNOVSKÁ DOLINA (23. apríla 2015) – Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) zverejnila hlavné ukazovatele zimnej sezóny 2014/15 v strediskách TMR.

TMR zverejnilo hlavné ukazovatele doterajšej zimnej sezóny 2014/15 – za obdobie od začiatku zimnej sezóny v novembri 2014 do 21. apríla 2015 – v porovnaní s rovnakým obdobím v predchádzajúcom roku. Porovnanie zahŕňa hotely patriace do portfólia TMR a horské strediská – Jasná Nízke Tatry, Vysoké Tatry – Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso a Aquapark Tatralandia. Hodnotenie nezahŕňa stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike a stredisko Szczyrkowski Ośrodek Narciarski v Poľsku, kúpené v marci 2014.

Hlavné údaje:

• Celkové tržby sa za zimnú sezónu medziročne zlepšili o 19,9%
• V horských strediskách počet lyžiarskych osobodní, podľa ktorých sa meria návštevnosť, za porovnávané obdobie vzrástol o 20,2%
• V Aquaparku Tatralandia sa počet návštevníkov za dané obdobie medziročné zvýšil o 6,7%
• V segmente Hotely sa obsadenosť zvýšila vo váženom priemere o 2 percentuálne body a priemerná denná cena až o 4,3%
• Tržby z predaja skipasov za dané obdobie stúpli o 23,3%
• Tržby aquaparku sa mierne znížli o 1%
• Tržby hotelov medziročne stúpli o 11,7%
• Tržby v reštauračných zariadeniach narástli o 28,3% a v športových službách a obchodoch o 31,2%

K priebežným výsledkom sezóny sa CEO TMR Bohuš Hlavatý vyjadril nasledovne: „Na rozdiel od minulého roka nám v sledovanom období prialo počasie priaznivé pre zimné športy a zimnú sezónu sme odštartovali 5. – 6. decembra historicky prelomovou lyžovačkou z nadmorskej výšky 2 004 m z Chopku, pričom zasnežovať sme začali už 21. novembra. Aj keď bolo počas sezóny na Chopku veľké množstvo silných južných vetrov, podarilo sa nám udržať zjazdovky vo veľmi dobrom stave a kvalitou nezaostával ani náš najstarší snowpark v Jasnej. Počas vrcholových termínov Nového roka a cez zlatý týždeň sa nám podarilo vyťažiť naše hotely na maximum, aj napriek poklesu rusky hovoriacich klientov. Pokles podielu klientov z Ruska o polovicu a z Ukrajiny nahradili poľskí, českí a slovenskí hostia. Návštevnosť našich vysokotatranských stredísk počas jarných prázdnin bola porovnateľná s top sezónou. Rozhodujúcimi faktormi v porovnaní s minulým rokom boli najmä výrazne lepšie podmienky na lyžovanie. Lyžiari si počas jarných prázdnin užívali kvalitne upravené zjazdovky s viac ako 100 cm snehu, dôležitú úlohu zohrali aj tradičné ťaháky v podobe Tatranského ľadového domu a Snežných psov. Vďaka aktívnemu direct marketingu si naši klienti GOPASSu užívali špeciálne ponuky lyžovačky a iných výhod aj za hranicami Slovenska. Túto zimnú sezónu sme výrazne narástli v počte predaných skipasov cez externých ubytovateľov, ktorí skipasy ponúkali priamo svojim zákazníkom. Tento pozitívny fakt v prospech klienta potvrdzuje prehlbujúcu sa spoluprácu TMR s ostatnými subjektmi cestovného ruchu v regióne Liptova a Tatier. Náš klient dostával k svojmu pobytu ´skipas priamo na vankúš´ a nemusel si naň vystáť radu na pokladnici. Za úspech považujem dvojnásobný nárast skipasov zakúpených pohodlne cez internet a verím, že túto komfortnú službu si osvojí a bude využívať ešte viac klientov“.

Lyžovačka začala v Nízkych Tatrách 5. decembra 2014 a vo Vysokých Tatrách 6. decembra. Lyžiari si najvyššie položenú zjazdovku v Lomnickom sedle užívali od 13. januára 2015. Na rozdiel od väčšiny slovenských lyžiarskych stredísk, prevádzka v strediskách TMR pokračovala aj po veľkonočných sviatkoch. Zimná sezóna sa s predpokladom oficiálne ukončí 10. mája 2015. Ak bude počasie aj naďalej v Tatrách priaznivé pre zimné športy, lyžiari budú túto zimu lyžovať spolu 157 dní. Zjazdovka s výlučne prírodným snehom v Lomnickom sedle sa bude najbližšie upravovať 25.-26.apríla a potom 1.-10. mája. Zjazdovky na Štrbskom Plese Solisko, Turistická, Interski, Esíčko sa upravujú počas týždňa a počas víkendu sa upravuje aj zjazdovka Furkota. Predpokladá sa, že na Štrbskom Plese sa bude lyžovať v závislosti od snehových podmienok a počasia aj najbližší víkend a počas predĺženého víkendu 1.- 3. mája. Ak si vývoj počasia udrží doterajší priebeh, tak v Jasnej na severnej strane Chopku sa lyžovať bude do 10. mája, zjazdovky na južnej strane Chopku č. 33a, 35, traverz č. 51, 52, 54 sa budú upravovať počas víkendov a pokiaľ to dovolia snehové podmienky.

Najbližšie hospodárske výsledky TMR zverejní za prvý polrok finančného roka 30.6.2015. Na automatický odber informácií od TMR emailom sa prihláste tu.
__________________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje  stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež vlastní 19% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní stredisko Szczyrk. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2014 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 200 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.