TMR hodnotí zimnú sezónu 2015/16

21. apríla 2016
TMR hodnotí zimnú sezónu 2015/16
TMR hodnotí zimnú sezónu 2015/16

DEMÄNOVSKÁ DOLINA (21. apríl 2016) – Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) zverejnila hlavné ukazovatele zimnej sezóny 2015/16 v strediskách TMR.

TMR zverejnilo hlavné ukazovatele doterajšej zimnej sezóny 2015/16 – za obdobie od začiatku zimnej sezóny v novembri 2015 do 17. apríla 2016 – v porovnaní s rovnakým obdobím v predchádzajúcom roku. Porovnanie zahŕňa hotely patriace do portfólia TMR a horské strediská – Jasná Nízke Tatry, Vysoké Tatry – Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso, Szczyrkowski Ośrodek Narciarski (SON) v Poľsku a zo zábavných parkov Aquapark Tatralandia. Hodnotenie nezahŕňa Sliezsky zábavný park, ktorý bol cez zimnú sezónu uzatvorený.

Hlavné údaje:

• Celkové tržby sa za zimnú sezónu medziročne zlepšili o +5,5%

• V Horských strediskách návštevnosť, meraná počtom lyžiarskych osobodní, za porovnávané obdobie vzrástla o +7,1%

• V Zábavných parkoch sa počet návštevníkov za dané obdobie medziročné znížil o -5,1%

• V segmente Hotely sa obsadenosť zvýšila vo váženom priemere o +2,8 percentuálnych bodov a priemerná denná cena až o +4,4%

• Tržby z predaja skipasov za dané obdobie stúpli o +1,6%

• Tržby segmentu Zábavné parky sa zvýšili o +6,1%

• Tržby hotelov medziročne stúpli o +6,4%

• Tržby v reštauračných zariadeniach narástli o +12,9% a v športových službách a obchodoch o +19,6%

K priebežným výsledkom sezóny sa CEO TMR Bohuš Hlavatý vyjadril nasledovne: „Napriek tomu, že sme opäť prežili jednu z tých teplejších a suchších zím, môžeme ju hodnotiť ako úspešnú. Teší nás skutočnosť, že našich klientov neodradilo počasie a dovolenku a oddych trávili v tatranskom prostredí. Veľkou mierou k tomu prispeli výhodné ponuky pre klientov v programe Gopass, zvýšenie počtu klientov so sezónnym lístkom a hlavne naša orientácia na kvalitu poskytovaných služieb nielen na svahu, ale aj v gastronómii a ubytovaní, čo potvrdili signifikantné nárasty v týchto segmentoch. Okrem toho nárastom pomohli aj eventy organizované v našich strediskách ako Ľadový dóm na Hrebienku alebo mimoriadne úspešný Svetový pohár žien, ktorý sa po 32 rokoch podarilo zorganizovať v Jasnej“.

Začiatok sezóny, Vianoce a Nový rok

Zimnú sezónu v Tatrách sme začali lyžovačkou 4. decembra 2015, kedy sa nám podarilo otvoriť prvé zjazdovky na severnej a južnej strane Chopku v Jasnej a takisto zjazdovky na Štrbskom Plese.  Od 5. decembra sa na Chopku lyžovalo na 10 km zjazdoviek a otvorené boli všetky nástupné miesta a po prvýkrát v histórii sa podarilo otvoriť 5. decembra aj zjazdovku Predné Dereše. Počas Vianoc a „zlatého týždňa“  (obdobie po Vianociach do Troch kráľov) sme zaznamenali zvýšený záujem hostí o pobyty v Tatrách spojené s lyžovačkou. Horské strediská vo Vysokých a Nízkych Tatrách boli plné, aj keď v úvode sviatkov snehové podmienky neboli úplne ideálne, hostia si užívali zábavu na svahu, relax vo wellness centrách alebo v liptovskom Aquaparku Tatralandia. Aj keď na väčšine územia bola hmla a počasie skôr pripomínalo jar, v Tatrách si lyžiari užívali dobré podmienky na lyžovanie a strediskám sa podarilo otvoriť počas sviatkov viac ako 80% tatranských zjazdoviek. Výška technického snehu na zjazdovkách bola v priemere od 30-50 cm. Postupne s koncom roka a príchodom Nového roka sa zlepšili aj snehové podmienky na zjazdovkách. Mrazivé teploty umožnili opäť spustiť snežné delá.

Pri hotelových pobytoch sme zaznamenali nárasty zo susedných okolitých krajín, ale gro tvorili domáci hostia, potom česky a poľsky hovoriaci hostia, ktorí sa k nám vrátili vo zvýšenej forme skupinových pobytov. Pobyty počas sviatkov vyťažili naše hotely na maximum. Ruský zlatý týždeň si užívali najmä rodiny s deťmi, ktoré v  hoteloch TMR trávili rodinnú dovolenku spojenú s lyžovačkou, sánkovačkou či zimnou turistikou. Aj napriek tomu, že v minulosti sme mali veľké zastúpenie ukrajinsky a rusky hovoriacich klientov v našich hoteloch, pozitívne je, že trend v tomto období nie je klesajúci, ale zastúpenie spomínaných národností sa udržalo zhruba na úrovni minulého roka.

Obrovský záujem bol počas sviatkov aj o najväčšiu tatranskú atrakciu Ľadový dóm na Hrebienku, v ktorom sa konali každú nedeľu koncerty muzikálových skupín, folkloristov a vážnej hudby. Koniec roka oslávili naši hostia v bazénoch Aquaparku Tatralandia, ale aj v stredisku Vysoké Tatry na Štrbskom Plese, kde sa symbolicky pokrstila snehová vločka. Hostia v Tatrách si užívali doplnkový après-ski program alebo rannú lyžovačku Fresh Track, gastro zážitky v podobe zážitkových večerov Full Moon Dinner na Chopku, Sky of Stars Dinner na Skalnatom plese alebo tradičnú Tatranskú večeru zážitkov na medzistanici Štart v Tatranskej Lomnici.

Jarné prázdniny, Veľká noc a jarná lyžovačka

Celkovo sme mali veľmi dobrú návštevnosť aj počas jarných prázdnin, ktoré sa návštevnosťou dotiahli na vianočné obdobie, ale takisto aj silnú Veľkú noc, kedy si návštevníci prišli užiť do hôr relax spojený s lyžovaním, či návštevou Ľadového dómu alebo oddychom v Aquaparku Tatralandia.

16. februára sa pre lyžiarskych fajnšmekrov otvorila najvyššie položená zjazdovka z Lomnického sedla, ktorá mala 150 cm prírodného snehu a podmienky na lyžovanie veľmi dobré. Výnimočnú atmosféru si návštevníci lyžiarskeho strediska Jasná užili na Svetovom pohári žien 5.-7. marca. Týmto podujatím sa Jasná zaradila opäť na mapu lyžiarskeho sveta.

Veľkonočné sviatky boli veľmi silné, čo sa týka návštevnosti horských stredísk. Lyžiari si v Tatrách užívali výborné snehové podmienky a slnečné počasie. Predĺžila sa prevádzková doba lanoviek a vlekov a lyžiari si tak užívali tatranskú lyžovačku oveľa dlhšie.

Nakoľko niektoré strediská na Slovensku zimnú sezónu ukončili pred alebo po Veľkej noci, u nás si lyžiari mohli užívať jarnú lyžovačku spojenú so slnečnými svahmi a opaľovaním sa aj po Veľkej noci. Počas jarnej lyžovačky od 30. marca sa znížili ceny skipasov v Jasnej o 7 eur a vo Vysokých Tatrách o 5 eur oproti Hlavnej sezóne a záujemcovia si predplatením celosezónneho skipasu na budúcu sezónu s názvom Šikovná sezónka užívajú lyžovačku celý apríl len za 49 eur.

Na lyžiarskych svahoch počas sezóny v Jasnej a Vysokých Tatrách tvorili domáci návštevníci 63%, nasledovali klienti z Poľska (17%) a Českej republiky (9%). Maďarskí návštevníci tvorili 3,5% celkových, klienti z Ruska 2% a z Veľkej Británie 1%. Ostatní tvorili 3,7% a prišli najmä z Bieloruska,  Nemecka, Pobaltska,  Rakúska a Rumunska.

Zimná sezóna 2015/16 trvala vo Vysokých Tatrách 136 dní a predpokladá sa, že v Jasnej bude trvať 143 dní (do 24.04.), keďže sa ešte tento týždeň lyžuje na dvoch zjazdovkách s 55 cm snehu.

Sezóna v Poľsku

Lyžiarska sezóna v poľskom Szczyrku začala 1. januára 2016 a trvala do 28. marca.

Sezónu hodnotíme ako priemernú až slabšiu, nakoľko sme zatiaľ operovali so starým a nevýkonným zasnežovacím systémom. Hostia, ktorí k nám prichádzali, boli z okruhu cca 20-50 km od strediska SON. Na svoju lyžiarsku dovolenku sa rozhodovali spontánne bez dlhodobého plánovania. Naši hostia dávali prednosť krátkodobým dvoj až trojdňovým pobytom (až 64%) a prichádzali do nášho lyžiarskeho strediska na rodinnú lyžovačku s deťmi (37%), alebo ako skupina priateľov (31%). Dôvodom pre výber strediska SON našimi klientmi, bola dobrá prístupová komunikácia, dobré prírodné podmienky a ich blízky vzťah k stredisku.

Najbližšie hospodárske výsledky TMR zverejní za prvý polrok finančného roka 30.6.2016. Na automatický odber informácií od TMR emailom sa prihláste tu.

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje  stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (SON) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2015 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 206 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.