TMR na pol roka s rastom tržieb o 30%

29. júna 2018
TMR na pol roka s rastom tržieb o 30%
TMR na pol roka s rastom tržieb o 30%

DEMÄNOVSKÁ DOLINA (29. jún 2018) – Po prvom polroku vzrástli konsolidované výnosy Spoločnosti Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) medziročne o takmer 30% na 65,5 mil. EUR, prevádzkový zisk pred odpismi (EBITDA) sa zvýšil o 23% na 26,2 mil. EUR a čistý zisk dosiahol 12,2 mil. EUR.

Zverejnené konsolidované výsledky zahŕňajú prvý polrok finančného roka 2017/18 (obdobie od 1. novembra 2017 do 30. apríla 2018).  

„Máme za sebou historicky najúspešnejšiu zimnú sezónu, a teda aj finančné výsledky, ktoré sa nám za prvý polrok podarilo dosiahnuť, hodnotíme pozitívne. Organický rast tržieb vďaka priaznivým snehovým podmienkam a vyššej návštevnosti v jednotlivých strediskách je doplnený o výnosy českého strediska Ještěd, ktoré si od decembra 2017 prenajímame a prevádzkujeme. Výrazný vplyv na nárast tržieb mali aj investície v poľskom Szczyrku, vďaka ktorým sme na svahy tohto strediska pritiahli rekordný počet hostí. Práve investície sa v najväčšej miere podpísali pod naše dosiahnuté finančné výsledky. Počas uplynulých siedmich rokov sme do rozvoja a modernizácie našich stredísk preinvestovali už viac ako 300 miliónov eur. V roku 2018 budeme v investíciách pokračovať. Celkovo plánujeme do konca tohto kalendárneho roka preinvestovať takmer 40 miliónov eur, z toho zhruba 17 miliónov pôjde na realizáciu druhej etapy modernizácie Szczyrku a necelých 15 miliónov preinvestujeme na Slovensku. Okrem investícií a modernejších stredísk sme aj uplynulú zimu pre našich hostí pripravili pestrú paletu sprievodných podujatí a služieb, ktoré zaujali všetky vekové kategórie, od milovníkov lyžovania až po rodiny s deťmi. Sezóna bola prelomová hlavne vďaka zavedeniu novinky samoobslužných pokladní – GOPASS Pointov, ktoré rozšírili možnosť kúpy lacnejších skipasov priamo na mieste v stredisku. Šikovná sezónka so svojimi variantmi bola aj túto zimu opäť lyžiarskym hitom číslo jeden. Náš vernostný zákaznícky program GOPASS sa rozrástol na takmer 600 tisíc členov a veríme, že po úspešnom prvom polroku budeme v pozitívnych trendoch pokračovať aj v druhej polovici roka,“ komentoval výsledky Bohuš Hlavatý, predseda predstavenstva a CEO TMR.

Finančná výkonnosť

Za obdobie šiestich mesiacov k 30. aprílu 2018 dosiahli tržby Skupiny TMR 65,4 mil. EUR, čo v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho finančného roka predstavuje nárast o takmer 30%. Celkové konsolidované výnosy medziročne narástli o viac ako 29% na 65,5 mil. EUR.  

Hlavný segment Hory a zábavné parky, ktorý sa podieľal na celkových výnosoch so 78%, vykázal tržby vo výške 51,3 mil. EUR, čo predstavuje medziročný rast o 30,9%. Tržby Horských stredísk boli pozitívne ovplyvnené najmä dvojciferným rastom návštevnosti v slovenských strediskách a Szczyrku, ale tiež aj vyššou priemernou tržbou na návštevníka. Medziročne sa tak zvýšili o takmer 37,0% na 35,9 mil. EUR. Najvýznamnejší nárast pritom zaznamenali strediská vo Vysokých Tatrách. Po prvýkrát sú do výnosov Horských stredísk zarátané aj tržby českého strediska Ještěd. Tržby Zábavných parkov zaznamenali nárast o 10,0% na 3,3 mil. EUR. Okrem Tatralandie sú v nich zahrnuté aj tržby Sliezskeho zábavného parku Legendie za obdobie, kým bol v priebehu zimnej sezóny otvorený. Tržby z Reštauračných zariadení zaznamenali zlepšenie o viac ako 21,0% na necelých 8 mil. EUR. Športové služby & obchody, ktorých výkonnosť do určitej miery koreluje s výkonnosťou stredísk, dosiahli nárast výnosov o 21,7% na 4,1 mil. EUR.

Segment Hotely posilnil celkové výnosy s podielom 20,9% a narástol o 20,1% na 13,7 mil. EUR. Tento výsledok možno pripísať rastu priemerných cien za izbu, ale aj obsadenosti takmer všetkých hotelov v portfóliu. K tomu prispeli efektívny marketing, predaj pobytov šitý na mieru klientov, ale aj maximálne možné vyťaženie hotelov vo vrcholových termínoch – počas Nového roka a tzv. Zlatého týždňa (obdobie po Vianociach do Troch kráľov). Pri hotelových pobytoch prevládala domáca klientela. 

V rámci segmentu Realitné projekty TMR vykázalo počas sledovaného polročného obdobia výnosy 540 tis. EUR (139 tis. EUR) z predaja realitných projektov a prenájmu ubytovacích kapacít – Chaty Kosodrevina, Hotela Ski & Fun, Hotela Liptov a Ubytovacieho zariadenia Otupné.  

Vďaka významnému rastu výnosov sa zisk pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou (EBITDA)  medziročne zvýšil o 23,3% na 26,2 mil. EUR. Prevádzková rentabilita, vyjadrená ako EBITDA marža, sa kvôli vyšším nákladom na spotrebu materiálu a osobným nákladom mierne zhoršila (-1,9 p.b.) na 40%. 

Finančný plán

Do konca roka 2017/18 predstavenstvo TMR očakáva nárast ročných výnosov o 9,5% na 105,0 mil. EUR a medziročný rast EBITDA 6,3% na úroveň 33,5 mil. EUR.  Výsledky do konca finančného roka budú závisieť hlavne od letnej sezóny v horských strediskách, v zábavných parkoch, v hoteloch TMR ako aj v doplnkových službách. 

Investície

Investičný plán na tento kalendárny rok zahŕňa kapitálové výdavky s rozpočtom približne 40  mil. EUR. 

Necelých 15 mil. eur tento rok TMR preinvestuje vo svojich slovenských strediskách. Významné investície v Jasnej napríklad zahŕňajú začatie prípravných fáz projektu výstavby kabínkovej lanovej dráhy Biela Púť – Priehyba, ale aj rekonštrukcie izieb Hotela Srdiečko a vybudovanie novej reštaurácie Koliba – Vyhliadka. Vo Vysokých Tatrách sú okrem iného naplánované investície do rekonštrukcie izieb Grandhotela Starý Smokovec, do rozšírenia kapacity Panorama Restaurant na Skalnatom Plese a modernizácie reštaurácie Horskej ubytovne Hrebienok. Investície v Tatralandii zahŕňajú najmä výstavbu dvoch nových letných gigantických toboganov pre rodiny s deťmi, ale aj menšie projekty, ako napríklad kompletnú rekonštrukciu interiéru 10 apartmánov Holiday Village Tatralandia.

V stredisku Szczyrk budú aj tento rok investície smerovať najmä do infraštruktúry. V rámci druhej etapy modernizácie strediska sa takmer 17 mil. eur použije najmä na posilnenie umelého zasnežovania a vybudovanie nových lanoviek. Investičný plán tiež ráta s výstavbou ďalšej šesťsedačkovej lanovky a gastro zariadení. 

V Legendii sa v roku 2018 preinvestuje viac ako 6 mil. eur. Medzi novinkami je samostatná celoročne fungujúca atrakcia s kompletnou infraštruktúrou pod názvom Interactive Dark Ride Bazilišek. Okrem doplnkových investícií do atrakcií sa v parku tiež zrekonštruujú viaceré gastro prevádzky a zväčší sa centrálne parkovisko.

Zároveň bude TMR realizovať množstvo menších investícií vrátane výmeny hotelového software-u, úpravy zjazdoviek a zasnežovania, prevádzkových investícií v hoteloch a reštauráciách, v športových obchodoch a ďalšie výdavky pôjdu aj do projektovej dokumentácie na investície v ďalších rokoch.

Podrobnejšie výsledky sú k dispozícii na https://tmr.sk/pre-investorov/financne-informacie/.

______________________________________________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horskú ubytovňu  Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (Szczyrk) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2017 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR 300 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.