Vrtuľník inštaloval podpery novej lanovky v Jasnej

Vrtuľník inštaloval podpery novej lanovky v Jasnej
Vrtuľník inštaloval podpery novej lanovky v Jasnej

JASNÁ (5. júla 2022) Nová lanovka v Jasnej, ktorá spojí nástupný bod Biela púť s Priehybou, je o krok bližšie k prevádzke. V utorok 5. júla tomu výrazne pomohol vrtuľník s montérmi, ktorí sfinalizovali jednotlivé podpery v trase lanovky. 

Po dôkladnej príprave začali vrtuľník spoločnosti Heli-Tirol lietať od skorého rána. Vrtuľník postupne poprenášal jednotlivé časti stĺpov na betónové pätky a montážne čaty ich následne skompletizovali.  

Bola to radosť pozerať na celý zohratý tím, od pilota vrtuľníka po každého montéra predviedli všetci naozaj perfektný výkon a v priebehu dvoch hodín boli podpery v trase skompletizované,“ zložil kompliment montážnemu tímu spoločnosti Doppelmayr riaditeľ strediska v Jasnej Jiří Trumpeš.   

Montáž lanovky má svoje nevyhnutné postupy. 

„Najprv sa postaví základná konštrukcia hornej aj dolnej stanice, pričom jedna stanica je poháňacia.  Po výstavbe poháňacej stanice sa doplní kabeláž, prepojí sa miestnosť obsluhy so stanicou. Potom sa postavia podpery, väčšinou s vrtuľníkom, keďže sú v nedostupnom teréne. Podpery sa rovnako prepoja kabelážou. Inžinieri potom nahrajú všetok softvér, lanovka absolvuje skúšky s maximálnou záťažou kabín, otestujú sa všetky funkcie – brzdy, núdzový pohon, všetky vypínače. Keď všetko funguje, lanovka sa odovzdá do užívania, vysvetlil postupnosť jednotlivých krokov Tomáš Fried , zástupca spoločnosti Doppelmayr pre Slovenskú republiku.  

Zaujímavosťou lanovky bude aj fakt, že kabíny dodáva švajčiarska firma CWA a majú názov Jasná. Ide o 15 miestne kabíny, ktoré vznikli na objednávku pre spoločnosť TMR.  

Výstavba dlhopripravovanej novej lanovky v Jasnej odštartovala v minulom roku a prvých cestujúcich by mala previezť už v zime 2022/23. „Veľmi sa na ňu tešíme, pretože nám pomôže odstrániť najväčší problém v doprave lyžiarov a turistov na Priehybu z Bielej púte – komplikovaný a zdĺhavý prestup z jestvujúcej štvorsedačky na výťah Twinliner, pri ktorom sa pravidelne tvoria zápchy a nadmerné čakacie doby. Je to pre nás zásadná vec, ktorá prinesie nielen viac pohodlia a komfortu pre lyžiarov, ale zároveň aj výrazný ekologický efekt, keďže bude zároveň hlavnou prepravnou líniou pre zásobovanie reštaurácií, vďaka čomu sa výrazne obmedzí pohyb ratrakov a zníži uhlíková stopa. Zároveň pôjde o bezbariérové riešenie dopravy, čo uľahčí dostupnosť aj pre rodiny s detskými kočiarmi či osoby so zníženou mobilitou,“ doplnil Jiří Trumpeš. V objekte údolnej stanice lanovky bude okrem samotnej technológie a nevyhnutného zázemia zachovaných aj 65 parkovacích miest pôvodného parkoviska, na ktorom objekt vyrastie. 

Fakty: 

17 mil.  Eur – výška investície
2800os/hod – prepravná kapacita 15KLD Biela púť- Priehyba
930m –  dĺžka lanovky Biela púť – Priehyba
250os/hod –  súčasná kapacita výťahu Twinliner
1,5hod –  čakacie doby na výťah Twinliner v špičke